Rok Bez Marnotrawstwa – wyzwanie zero waste

Rok Bez Marnotrawstwa to wyzwanie, które postawiłam sobie i czytelnikom.

Metodą małych kroków przybliżaliśmy się do stylu życia zero waste.

Wyzwanie trwało od 4 czerwca 2016 roku do 6 marca 2018 roku, czyli w sumie prawie dwa lata, zamiast roku. Tempo publikacji artykułów miałam wolniejsze niż zaplanowałam sobie na początku. Zadania wymyślałam na bieżąco, i wynikały one z moich codziennych aktualnych w danym momencie potrzeb i doświadczeń.

Z perspektywy czasu widzę, że niektóre z propozycji nie sprawdziły się na dłuższą metę. Niektóre rzeczy robię nadal, z niektórych zrezygnowałam, a niektóre zmodyfikowałam. Jednak zachęcam, aby każdy z Was spróbował wprowadzić w życie choć kilka z 52 zadań. Ba! Chociaż jedno!

Zapraszam do eksperymentowania i odkrywania nowego, zdrowszego dla naszej planety stylu życia.

Oto lista zadań w wyzwaniu Rok Bez Marnotrawstwa:

No właśnie! Ale też nie trać zapału!

A jeśli wciągnęło Cię, i chcesz kontynuować przygodę zero waste albo przypomnieć sobie co nieco, zapraszam do udziału w drugiej edycji wyzwania: Rok Bez Marnotrawstwa 2019 (na Instagramie używam hashtagów #RokBezMarnotrawstwa i #RokBezMarnotrawstwa2019).

Zapraszam do lektury artykułów o kolejnych (choć często tych samych co w poprzedniej edycji, tylko nieco zaktualizowanych) zadaniach:

Miłej lektury i powodzenia!

PS

Proszę Was bardzo: nie róbcie wszystkiego naraz! Nie obligujcie się do zrobienia tego wszystkiego! To są tylko moje propozycje, moje próby, eksperymenty. Z wielu z nich zrezygnowałam, bo mi się nie spodobały z różnych przyczyn. Przy wielu się poddałam, bo okazały się za trudne w realizacji.

Traktujcie ten wykaz zadań jak menu w jakiejś odjechanej restauracji. Powiedzcie sobie – dobra, raz kozie śmierć, spróbuję! I wybierzcie coś, co wydaje Wam się zjadliwe. 

Kto wie? Może Wam posmakuje?